Historia mojej wagi

niedziela, 2 grudnia 2012

Nordic walking

W związku z piękną pogodą za oknem postanowiłam dziś wybrać się na godzinny spacer przy kijkach. Jak na razie, ze względu na stan zdrowia nie mogę jeszcze wykonywać intensywnych ćwiczeń. Ten rodzaj sportu, jakim jest nordic walking jest teraz dla mnie odpowiedni.



Nordic walking może uprawiać praktycznie każdy, bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic walking można uprawiać praktycznie wszędzie, zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach przez cały rok (gdy ma się odpowiednie kije, bądź końcówki do nich). Dobrze jest rozpocząć ten sport pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.
Dobry trening techniki nordic walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i naczyniowo-sercowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58 procent, w zależności od intensywności wbijania kijków.
Rozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących nordic walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający nordic walking spala przeciętnie od 20% do 40% więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie. 



Zalety nordic walking w skrócie:
  1. usprawniamy nasz układ oddechowy i sercowo-naczyniowy,
  2. spalamy około 400 kal./godz (o 20% kalorii więcej niż przy tradycyjnym marszu),     
  3. podczas treningu nasze tętno wzrasta o ok. 5 - 17 uderzeń na minutę (jest wyższe o ok. 13% niż przy tradycyjnym chodzie),
  4. rozluźnienie napięcia w okolicach karku i ramion - trening oszczędza zarówno kolana, jak i stawy
  5. marsz z kijami angażuje aż 90% mięśni całego ciała, najbardziej mięśni górnych, klatki piersiowej, brzucha, pośladków i kończyn dolnych,
  6. nie obciąża stawów i kolan, redukując to obciążenie znacząco (około 5kg odciążenia z każdym wbiciem kijka w podłoże) ,
  7. kijki dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają na efektywny, dynamiczny trening w górach, na śniegu, na plaży, w lesie, parku oraz na oblodzonych nawierzchniach.

Warto zacząć spacerować przy kijkach!!!

2 komentarze: